ZRR na kongresie EGEA Urban Renewal [part 2]

16-09-17 Krzysztof Gwosdz 0 comment

Grupa ponad 20 studentów geografii z całej Europy, biorących udział w kongresie EGEA organizowanym przez studentów Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, wzięło udział w spacerze naukowym po śródmieściu Katowic prowadzonym przez dr Jarosława Działka z Zakładu Rozwoju Regionalnego przy udziale dr. Piotra Trzepacza z ZGISKiT . Głównym tematem spaceru były różnego rodzaju projekty wspierające rewitalizację centralnej dzielnicy miasta, w szczególności te o mniejszej skali, wykorzystujące przedsięwzięcia kulturalne oraz angażujące społeczność lokalną. W trakcie spaceru odwiedziliśmy Institute of Music Performance, inicjatywę kulturalną, która otrzymała wsparcie w ramach programu Lokal na Kulturę. Na jednym z podwórek odnowionych w ramach programu Plac na Glanc, jeden z projektantów przedstawił, jak przebiega proces współprojektowania takich przestrzeni przy udziale mieszkańców. W trakcie spaceru mieliśmy także okazję zapoznać się z efektami projektów odnowy przestrzeni miejskiej na katowickim Rynku i ul. Mariackiej, gdzie władze miejskie starały się stworzyć przyjazną przestrzeń publiczną dla mieszkańców miasta. Dodatkowo dr Piotr Trzepacz przybliżył różne wątki związane z potencjalną rolą street artu w rewitalizacji obszarów miejskich.