Wizyta w Stacji Obsługi Tramwajów Podgórze w Krakowie

22-05-18 Łukasz Fiedeń 0 comment

22 maja grupa uczniów sekcji geograficznej Krakowskiego Młodzieżowego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Sztuk pod opieką mgr. Łukasza Fiedenia zwiedzała Stację Obsługi Tramwajów Podgórze w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym S.A. w Krakowie. Po budynku oprowadzał kierownik Stacji – p. Franciszek Osuch.

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się m. in. jak wygląda obsługa codzienna tramwaju, dlaczego koła tramwaju muszą być idealnie okrągłe, a także jak „tankuje się” tramwaje i zmienia im „opony”. Goście zobaczyli także pierwszy tramwaj NGT8 (jeszcze przed odbiorem technicznym prac), w którym zamontowano rampę dla niepełnosprawnych.

Zajezdnia Podgórze działa od 80. lat. Codziennie obsługuje 183 wagony tramwajowe (149 składów): od liczących ponad 50 lat składów E1+C3 do 3-letnich Krakowiaków. Na jej terenie stacjonują także tramwaje techniczne: pług do odśnieżania torów tramwajowych i pojazd do odladzania sieci trakcyjnej, a także tramwaje zabytkowe.