News

Chciałam być idealną teściową, ale zaszło zbyt daleko

Autor Marian Lis
Marian Lis15.05.20244 min.
Chciałam być idealną teściową, ale zaszło zbyt daleko

Bycie teściową to nie lada wyzwanie. Z jednej strony nie chcesz wtrącać się w życie swojego dziecka i jego partnera, z drugiej pragniesz utrzymywać z nimi bliskie relacje. Taka sytuacja przydarzyła się narratorce, która przez strach przed wścibstwem całkowicie się wycofała. Syn musiał zwrócić jej uwagę, że zbyt wielki dystans również może ranić. Idealną drogą jest znalezienie złotego środka – pozostać obecnym, ale nie narzucać się na siłę.

Nie chciałam być wtrącającą się teściową

Byłam zdeterminowana, by nie powtórzyć błędów mojej własnej teściowej. Ona uwielbiała krytykować i narzucać swoje zdanie, dręcząc mnie swoimi nieustannymi naganami i próbami urabiania mnie na swój wzór. Nigdy nie chciałam, by moja synowa czuła się tak samo.

Kiedy syn oznajmił, że planuje ożenić się z Natalią, byłam zachwycona. Natalia wydawała się ciepłą i rodzinną osobą, idealną partnerką dla mojego chłopca. Nie zamierzałam psuć im relacji moim nieproszonym wtrącaniem się.

Postanowiłam zachować dystans i umożliwić młodej parze samodzielne podejmowanie wszystkich decyzji, dotyczących ich ślubu i przyszłego życia. Trzymałam się na uboczu, choć z radością słuchałam o ich planach. Myślałam, że tak będzie najlepiej – zostawię ich w spokoju, by cieszyli się swoją nowoodkrytą rolą małżonków.

Zbyt wielki dystans od syna i synowej

Niestety, jak się później okazało, przesadziłam nieco ze swoim nastawieniem "nie wtrącać się za bardzo". Dawid przyszedł do mnie pewnego dnia i wyraźnie dał mi do zrozumienia, że oczekiwałby większego zaangażowania z mojej strony.

Byłam zszokowana jego pretensjami. W moich oczach starałam się być idealną teściową, trzymając się z dala od ich życia, by nie zawadzać. Okazało się jednak, że poszłam w drugą skrajność – zbyt wielki dystans także został odebrany negatywnie.

Syn zarzucił mi obojętność i brak zainteresowania ich nowym życiem. Przełknęłam gorycz, uświadamiając sobie, że przez strach przed nadmiarem, całkowicie się wycofałam z ich spraw. A przecież oni wciąż pragnęli mojej obecności i akceptacji ich wyborów.

  • Mój błąd polegał na wytrąceniu się z roli matki, zamiast byciu obecną, ale nie narzucającą się.
  • Znalezienie właściwej równowagi między dystansem a nadopiekuńczością to dla teściowej nie lada wyzwanie.

Czytaj więcej: Nowy Lenovo Tab M11: doskonały tablet dla całej rodziny

Odkryłam, że cicha obecność też jest ważna dla rodziny

Zdjęcie Chciałam być idealną teściową, ale zaszło zbyt daleko

Zdałam sobie sprawę, że znalezienie złotego środka jest kluczem do udanych relacji teściowej z rodziną jej dziecka. Ani nie można się całkowicie wycofać, ani też wchodzić z buciorami w ich życie. Obecność i wsparcie są pożądane, ale należy zachować mądrość i wyczucie.

Od tamtej rozmowy z synem zaczęłam regularniej odwiedzać młodą parę. Okazywało się, że cieszyli się z moich wizyt i próśb o rady. Dostrzegłam, jak bardzo Dawid i Natalia pragnęli mieć mnie w swoim życiu, ale na ich zasadach.

Nauczyłam się, że bycie dobrą teściową to nie tylko niewtrącanie nosa w nieswoje sprawy. To również emanowanie miłością i troską, okazywanie wsparcia i bycie tam, gdy jest się potrzebnym. Wiąże się to z umiejętnością rozpoznawania i respektowania granic wyznaczonych przez młodą rodzinę.

Jestem wdzięczna, że syn zwrócił mi uwagę na moje przeholowanie. Gdyby nie to, wciąż brnęłabym w swój dystans, kalecząc więzi zamiast je pielęgnować. Teraz wiem, że mądra teściowa to taka, która znajduje właściwą równowagę między byciem obecną a nienarzucaniem się.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Alternatywne metody nauczania: Jak działają szkoły Montessori, Waldorf czy nauczanie domowe?
  2. Ten sekret mamy odmieni Twój Dzień Matki! Biżuteria, która wzruszy każdą mamę
  3. Osoby urodzone 29 lutego: ciekawostki, które powinieneś znać
  4. Najlepsze znaki zodiaku rozpoczynające szczęśliwy styczeń
  5. Oto 6 ikonicznych elementów garderoby, które zdefiniowały styl księżnej Diany
Autor Marian Lis
Marian Lis

Jestem Marian i na tym blogu skupiam się na fascynującym świecie edukacji. Edukacja to coś, co trwa przez całe życie, i jestem przekonany, że każdy z nas może ciągle się rozwijać i zdobywać nową wiedzę.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły