Kiedy zobaczymy na niebie Zimny Księżyc? To pytanie zadaje sobie wielu miłośników astronomii w grudniu, kiedy to możemy podziwiać pełnię Księżyca zwanego również Księżycem Długich Nocy.
Kluczowe wnioski:- Grudniowa pełnia nastąpi w nocy z 27 na 28 grudnia o godzinie 1:33.
- Najlepiej obserwować ją z dala od miasta, ciepło ubrani i z gorącą herbatą.
- Księżyc będzie wtedy w "pełni", czyli całkowicie oświetlony przez Słońce.
- Warto wybrać się na obserwacje, ale pamiętać o bezpieczeństwie i nie przebywać na dworze zbyt długo.
- Pełnia Księżyca od zawsze fascynowała ludzi i miała wpływ na ich życie.
Grudniowa pełnia Księżyca
Grudniowa pełnia Księżyca, zwana również Zimnym Księżycem lub Księżycem Długich Nocy, to wyjątkowe zjawisko astronomiczne, które możemy podziwiać na nocnym niebie pod koniec roku. Wypada zazwyczaj w okresie zimowego przesilenia, stąd jej nazwa nawiązująca do panujących wtedy warunków pogodowych. Jest to czas krótkich, ponurych dni i długich, mroźnych nocy.
Grudniowa pełnia zawsze wzbudzała zachwyt i fascynację wśród miłośników astronomii. Stanowi też idealną okazję do obserwacji Księżyca w całej okazałości, kiedy jest on w pełni oświetlony przez Słońce. Warto wybrać się na nocną wyprawę, by podziwiać piękno Zimnego Księżyca.
Ciekawostki o grudniowej pełni
Noc grudniowej pełni od dawna otaczała aura tajemniczości i magii. Uważano, że Księżyc ma wtedy szczególne właściwości, a jego blask budzi ludzką wyobraźnię i kreatywność. Stąd też grudzień był określany mianem magicznego miesiąca. Co ciekawe, jak wynika z badań, pełnia Księżyca rzeczywiście może mieć realny wpływ zarówno na przyrodę, jak i na człowieka.
Inną ciekawostką jest fakt, że to właśnie Zimny Księżyc rozpoczyna astronomiczną zimę na półkuli północnej, która trwa aż do marcowego zrównania dnia z nocą.
Kiedy dokładnie zobaczymy Zimny Księżyc
W 2023 roku grudniową pełnię Księżyca będziemy mogli podziwiać w nocy z 27 na 28 grudnia. Księżyc znajdzie się wtedy dokładnie pomiędzy Ziemią a Słońcem, oświetlony w 100% przez promienie słoneczne. Najlepsza pora do obserwacji to okolice godziny 1:33 w nocy 28 grudnia, kiedy to nastąpi kulminacyjny moment pełni.
Srebrny Glob w pełnej okazałości, lśniący na ciemnym, zimowym niebie to zjawisko, które zapiera dech w piersiach. Gorąco zachęcam do wyjścia z domu i podziwiania tego widowiska na własne oczy.
Dokładny czas wystąpienia pełni może się nieco różnić w zależności od lokalizacji obserwatora. W Polsce jednak różnice te będą niewielkie, na poziomie kilku minut.
Jak obserwować Zimny Księżyc
Aby podziwiać grudniową pełnię Księżyca w całej okazałości, warto wybrać się w miejsce oddalone od źródeł światła, najlepiej poza tereny zabudowane. Im ciemniejsze niebo, tym lepiej widać wszystkie detale powierzchni Księżyca. Dobrze jest zaopatrzyć się w ciepłe ubranie i gorący napój, gdyż grudniowe noce bywają bardzo mroźne.
Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli podziwiać Zimny Księżyc na bezchmurnym niebie, co zdecydowanie wzmocni wrażenia wizualne. Księżyc w pełni prezentuje się wtedy imponująco.
Warto również zaopatrzyć się w lornetkę lub niewielki teleskop - dzięki nim dostrzeżemy o wiele więcej szczegółów powierzchni naturalnego satelity Ziemi.
Czytaj więcej: Jaki wpływ na twoje relacje ma tajemniczy numer aniołów 555? Przekonaj się sam!
Wpływ pełni Księżyca na nasze życie
Choć brzmi to tajemniczo, pełnia Księżyca nie pozostaje bez wpływu na organizmy żywe, w tym na człowieka. Jak pokazują badania naukowe, lunarne cykle mogą powodować subtelne zmiany w ludzkim zachowaniu, samopoczuciu czy nawet w naszej fizjologii.
- Zaobserwowano na przykład, że w czasie pełni niektórzy ludzie gorzej zasypiają lub mają gorszą jakość snu.
- Inne badania sugerują z kolei zwiększoną aktywność mózgu i poprawę funkcji poznawczych w okresie pełni Księżyca.
Nie są to oczywiście spektakularne zmiany, ale sam fakt, że Księżyc wywiera jakikolwiek wpływ na ludzi, jest niezwykle interesujący. Być może aura tajemniczości wokół pełni nie jest więc tylko zabobonem...
Obserwacje astronomiczne zimą
Choć zima nie jest najkorzystniejszą porą roku do obserwacji nieba, warto wykorzystać bezchmurne noce, by podziwiać nie tylko Księżyc, ale i inne ciekawe zjawiska. Grudzień to świetny moment na wypatrywanie spadających gwiazd - meteorów z roju Geminidów. Pojawiają się one corocznie od 13 do 14 grudnia.
Gwiazdozbiór | Orion | Lew | Wielka Niedźwiedzica |
Jak odnaleźć | Charakterystyczny pas trzech jasnych gwiazd | Jeden z najjaśniejszych gwiazdozbiorów | Siedmiogwiazda, gwiazdozbiór kształtu "wielkiego stołu" |
Oprócz Księżyca i Geminid warto też wypatrywać najjaśniejszych gwiazdozbiorów naszego nieba, które zimą prezentują się szczególnie okazale. Sprawdźcie koniecznie Oriona, Lwa czy Wielką Niedźwiedzicę!
Podsumowanie
W powyższym artykule dzieliłem się ciekawostkami na temat grudniowej pełni Księżyca, zwanej potocznie Zimnym Księżycem. Przedstawiłem dokładną datę i godzinę wystąpienia tego zjawiska w 2023 roku, aby każdy miał szansę je obserwować. Podpowiedziałem również, jak najlepiej oglądać pełnię i na co zwrócić uwagę.
Zdradziłem także kilka tajemnic związanych z wpływem Księżyca na ludzkie samopoczucie i zachowanie. Okazuje się, że pełnia nie pozostaje bez echa dla naszego organizmu! Na koniec poleciłem jeszcze inne ciekawe zjawiska astronomiczne, które można obserwować zimą na nocnym niebie.
Mam nadzieję, że artykuł zachęcił Cię do obserwacji grudniowej pełni Księżyca i pozwolił dowiedzieć się czegoś nowego na temat naszego naturalnego satelity. Gorąco polecam samodzielne oglądanie Zimnego Księżyca - to naprawdę niezapomniane przeżycie!
Jeśli spodobał Ci się mój styl pisania, zapraszam do czytania kolejnych artykułów na moim blogu. Dzielę się tam ciekawostkami i poradami z wielu dziedzin życia. Do zobaczenia pod kolejnym wpisem!