Talerze na ścianę bolesławiec to prawdziwy hit ostatnich lat, który pozwala w prosty i tani sposób odświeżyć wystrój wnętrz. W niniejszym artykule przybliżamy 7 designerskich marek, które w swoich kolekcjach mają wyjątkowe modele talerzy na ścianę. Poznasz ich stylistykę, dowiesz się gdzie je kupić oraz jak łączyć ze sobą, by stworzyć spójną i nadającą charakteru kompozycję. Zainspiruj się i spraw, by talerze na ścianę stały się ozdobą Twojego mieszkania!
Kluczowe wnioski:
- Talerze na ścianę nietuzinkowych projektantów to świetny sposób na wprowadzenie do domu designerskiego sznytu.
- Wybierając talerze, zwróć uwagę na ich stylistykę, by komponowały się z resztą wystroju wnętrza.
- Świetnie sprawdzą się zarówno w kuchni, jak i salonie czy sypialni.
- Nie bój się łączyć talerzy różnych rozmiarów i kolorów, byle z zachowaniem umiaru.
- Inwestycja w designerskie talerze na ścianę to świetny pomysł na oryginalny akcent we wnętrzu.
Gdzie umieścić ozdobne talerze w domu?
Talerze dekoracyjne można powiesić właściwie w każdym pomieszczeniu, w zależności od naszych upodobań i charakteru danego wnętrza. Najpopularniejsze miejsca to oczywiście kuchnia i jadalnia. Tutaj sprawdzą się zarówno wzory tradycyjne, jak i nowoczesne grafiki czy motywy botaniczne lub zwierzęce.
Talerze świetnie komponują się także w salonie, nadając mu artystycznego charakteru. Możemy powiesić je na przykład w okolicach kanapy, by stanowiły tło dla naszych codziennych rozmów i spotkań ze znajomymi. Pojedynczy talerz będzie stanowił ciekawy akcent w sypialni – zawieszony nad łóżkiem lub toaletką doda naszej przestrzeni osobistego klimatu.
Talerze sprawdzą się także w mniej oczywistych miejscach, na przykład w przedpokoju, nad schodami czy w długim korytarzu. Powieszone w rzędzie potrafią wprowadzić do tych pomieszczeń trochę życia i dodatkowego charakteru. Nie bójmy się eksperymentować!
Gdzie talerze będą najlepiej prezentować się w kuchni?
W kuchni talerze możemy umieścić w kilku miejscach. Tradycyjnie zawieszamy je nad stołem lub blatem kuchennym. Stanowią wtedy tło dla posiłków i codziennych kulinarnych przygód. Świetnym pomysłem jest też umieszczenie ich na skosach lub pustych ścianach, które w ten sposób zyskają dodatkowy charakter.
Jeśli nasza kuchnia jest otwarta na salon lub jadalnię, talerze z powodzeniem powiesimy także w strefie przejścia między tymi pomieszczeniami. Będą stanowić ozdobną ramę dla wnętrza i podkreślać jego designerski charakter.
Jak łączyć ze sobą talerze na ścianę, by stworzyć harmonijną kompozycję?
Aby uniknąć wrażenia chaosu, talerze warto łączyć według kilku zasad. Po pierwsze, możemy postawić na tej samej kolorystyce i rodzaju wzorów. Jeśli na przykład wybierzemy 2-3 talerze w odcieniach niebieskiego z motywem rybek, stworzą one spójną, klimatyczną całość.
Kolejna opcja to zestawienie talerzy różnych kolorów, ale o podobnym charakterze wzorów – na przykład roślinnym, zwierzęcym czy abstrakcyjnym. W grupie powinno się znaleźć kilka talerzy tej samej wielkości oraz 1-2 większe modele, które dodadzą kompozycji dynamiki.
Najważniejsze to zachować umiar i dbać o to, by talerze dobrze ze sobą współgrały. Wówczas ich grupa na ścianie będzie naprawdę efektowna.
Jak powiększać kolekcję talerzy?
Jeśli mamy już „bazę” 3-4 ulubionych talerzy na ścianie, możemy stopniowo powiększać ich kolekcję. Dobrym pomysłem będzie sięganie po modele w podobnej kolorystyce i stylistyce. W ten sposób unikniemy wrażenia przypadkowości.
Fajnie jest też szukać talerzy o wzorach nawiązujących tematycznie do tych, które już mamy. Jeśli na przykład mamy serię talerzy z motywem gwiazd i planet, kolejny talerz z astronomiczną grafiką idealnie wkomponuje się w całość.
Liczba talerzy | Efekt |
3-5 sztuk | Klimatyczna kompozycja |
6-8 sztuk | Ciekawy akcent wystroju wnętrza |
9-12 sztuk | Efektowna kolekcja designerki |
Czytaj więcej: Jak Maria Montessori zrewolucjonizowała edukację?
Na co zwrócić uwagę, wybierając talerze na ścianę do wnętrz?
Wybierając talerze na ścianę do naszego mieszkania, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, powinniśmy dopasować ich wielkość do metrażu danego pomieszczenia. W małych wnętrzach lepiej sprawdzą się mniejsze modele.
Istotna jest też kolorystyka talerzy. Jasne barwy talerzy rozjaśnią i powiększą optycznie wnętrze. Z kolei ciemne barwy dodały mu przytulności. Dobrze jest też dobrać kolor talerzy do koloru ścian czy mebli.
Ważnym czynnikiem jest styl wzornictwa. Jeśli stawiamy na nowoczesny, minimalistyczny wystrój, wybierzmy talerze o prostym, geometrycznym wzorze. Do wnętrz utrzymanych w stylu boho świetnie pasują z kolei talerze z motywem kwiatów czy ptaków.
Wzór na udane talerze na ścianę
- Dopasuj ich rozmiar do metrażu pomieszczenia
- Dobierz odpowiednią kolorystykę i wzory
- Pamiętaj o harmonijnym zestawieniu kilku talerzy
Gdzie kupić designerskie talerze na ścianę w Polsce?
Projektanci wnętrz polecają sięgać po talerze renomowanych, autorskich marek. Wśród polskich producentów na uwagę z pewnością zasługuje Manufaktura w Bolesławcu, która oprócz tradycyjnych wzorów oferuje także projekty we współpracy ze współczesnymi artystami.
Ciekawą ofertę ma również Maison La Révolte – firma znana wcześniej z produkcji designerskich lamp, która obecnie proponuje wyjątkowe, porcelanowe talerze. Ich wzornictwo czerpie z tradycyjnych, polskich motywów, ale w nowoczesnym wydaniu.
Na uznanie zasługują też ceramikarki Malwina Konopacka i Ania Gubernat. Obie tworzą niepowtarzalne, autorskie projekty talerzy, często nawiązujące do sztuki użytkowej.
Gdzie kupować vintage?
Ciekawym pomysłem są także talerze z drugiej ręki w stylu vintage. Tego typu modele możemy znaleźć m.in. w serwisie aukcyjnym Allegro lub na giełdach staroci. Dobrym miejscem jest też rynek, na który czasem trafiają stare porcelanowe zastawy do kupienia.
Zaletą talerzy z drugiej ręki jest ich oryginalność i niepowtarzalny, „zżyty” charakter. Często mają one swoją ciekawą historię i z sentymentem przypominają minione czasy.
Jakie marki proponują ciekawe wzornictwo talerzy na ścianę?
Firmy i projektanci prześcigają się obecnie w propozycjach ciekawych, designerskich talerzy na ścianę. Wśród najchętniej wybieranych marek znajduje się grupa Pol/Sztyma/Wolna. Trzy absolwentki ASP zaprojektowały dla Manufaktury Bolesławieckiej wyjątkową kolekcję „Bałtyk” liczącą kilkadziesiąt wzorów w klimacie morskim.
Dużą popularnością cieszą się także abstrakcyjne grafiki na talerzach marki Danish Decoration oraz bajkowe, surrealistyczne motywy proponowane przez Studio Puc. Na uwagę zasługują również współczesne, organiczne formy zaprojektowane dla Anthropologie.
Nowe trendy we wzornictwie
W ostatnim czasie projektanci chętnie stawiają na odważne połączenie tradycyjnych i nowoczesnych wzorów. Częste motywy to czarno białe grafiki, zabawne animalistyczne kompozycje, minimalistyczne formy geometryczne czy powiększone fragmenty roślin lub owadów w nowym kontekście.
Wzornictwo talerzy na ścianę staje się coraz bardziej artystyczne i designerskie. Talerze przestają kojarzyć się tylko z ludową sielanką, a coraz częściej nawiązują do sztuki współczesnej, niekiedy z humorystycznym przymrużeniem oka.
Marka | Stylistyka |
Pol/Sztyma/Wolna dla Manufaktury Bolesławieckiej | Morskie pejzaże |
Danish Decoration | Abstrakcyjne grafiki |
Studio Puc | Bajkowe, surrealistyczne motywy |
W jaki sposób talerze na ścianę mogą ożywić wystrój wnętrza?
Umieszczenie kilku ozdobnych talerzy w strategicznych punktach naszego mieszkania może całkowicie odmienić jego wystrój. Stanowią one oryginalny akcent, który wprowadza artystyczny niepokój do wystroju. Szczególnie jeśli postawimy na odważne, nowoczesne wzory.
Talerze potrafią „rozruszać” nudną, jednolitą ścianę, wypełniając pustą przestrzeń intrygującą kompozycją. Mogą też stanowić kolorystyczną dominantę pomieszczenia, jeśli zdecydujemy się na intensywne barwy.
Wreszcie, talerze na ścianie po prostu cieszą oko i stanowią ozdobny dodatek. Ich atrakcyjne wzory przyciągają wzrok i stają się tematem domowych rozmów. To świetny sposób na wprowadzenie sztuki do naszego mieszkania.
Jak talerze mogą odmienić kuchnię?
W kuchni, oprócz typowej funkcji dekoracyjnej, talerze mogą spełniać także bardziej praktyczną rolę. Ich widok może na przykład inspirować do kulinarnych eksperymentów i sprawiać, że gotowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze.
Ciekawe wzory talerzy stanowić też będą temat rozmów z gośćmi, którzy zasiądą do naszego stołu. Porcelanowe ozdoby świetnie komponują się z ceramicznymi naczyniami i sztućcami, podnosząc prestiż naszej kuchni.
Jak połączyć talerze na ścianę z innymi elementami wystroju?
Świetnym pomysłem jest łączenie talerzy z innymi dodatkami we wnętrzu. Możemy na przykład dobrać do nich tematycznie spójne obrazy, grafiki czy zdjęcia. Jeśli mamy w kuchni talerze z warzywami, obok warto powiesić apetyczne martwe natury lub fotografie jedzenia.