News

Po rozwodzie nadal utrzymuję kontakt z byłym mężem. Czy to normalne?

Autor Anna Kołodziej
Anna Kołodziej16.01.20248 min.
Po rozwodzie nadal utrzymuję kontakt z byłym mężem. Czy to normalne?

Czy utrzymywanie kontaktu z byłym mężem po rozwodzie jest normalne? Wielu ludzi uważa, że nie i patrzy krzywo na takie sytuacje. Jednak czasem, mimo rozstania, łączy nas z byłym partnerem wiele wspomnień i więzi. Nie zawsze chcemy zupełnie wymazać kogoś z naszego życia. Bywa, że po latach w małżeństwie po prostu wygasa uczucie, ale pozostaje sympatia i szacunek. Czy wtedy kontakt z byłym mężem musi być problemem?

Nasza miłość się wypaliła

Wiele par przeżywa kryzys, gdy ich uczucie z czasem słabnie. Nazywamy to wypaleniem się miłości. Większość ludzi rozwodzi się z konkretnych powodów: zdrada, przemoc, nałogi. Jednak czasem po prostu gaśnie iskra między małżonkami. Tak było w naszym przypadku. Pewnego dnia powiedziałam mężowi, że tego nie czuję i chcę rozstania. On od razu się zgodził. Byłam zaskoczona, może nawet miałam nadzieję, że będzie walczył o małżeństwo.

Po rozwodzie ogarnęły mnie sprzeczne uczucia. Czasem żałowałam decyzji i tęskniłam za mężem. Kiedy on znalazł nową partnerkę, poczułam się oszukana - przecież byliśmy razem prawie 10 lat! Jednak z biegiem czasu emocje opadły i zrozumiałam, że nasze małżeństwo się wypaliło. Nie oznaczało to jednak końca wszelkich relacji.

Pogodzenie się z rozstaniem

Rozwód to trudny moment dla obojga małżonków. Łatwo ulec negatywnym emocjom, poczuciu krzywdy czy urazom. Jednak z biegiem czasu można spojrzeć na sytuację trzeźwo i zrozumieć, że nie musimy zupełnie wymazywać drugiej osoby ze swojego życia.

Nowa partnerka mojego byłego męża początkowo wzbudzała we mnie niechęć. Z biegiem czasu polubiłyśmy się, okazała się bardzo sympatyczna. Zrozumiałam, że on zasługuje na szczęście, a przeszłości nie cofnę.

Czy po rozwodzie można zostać przyjaciółmi z byłym mężem?

Wiele osób uważa, że utrzymywanie kontaktów z byłym mężem po rozwodzie jest nienormalne. Jednak czasem łączą nas z byłym partnerem wspólne lata, dzieci, wspomnienia. Nie zawsze chcemy zupełnie wymazać kogoś z naszego życia.

Mój mąż i ja po rozstaniu początkowo byliśmy do siebie chłodni. Z biegiem czasu odzyskaliśmy dawne ciepłe relacje, choć już bez romantycznego uczucia z jego strony. Okazało się, że mimo iż jako para się nie sprawdziliśmy, to jako przyjaciele świetnie się dogadujemy.

Budowanie przyjaźni z byłym partnerem

Aby zbudować przyjazne relacje z byłym mężem, trzeba dać sobie czas - zarówno jemu, jak i sobie. Najpierw muszą opaść negatywne emocje po rozstaniu. Ważna jest też akceptacja jego nowych partnerek - bez wzajemnych oskarżeń czy pretensji.

Kluczowe jest skupienie się na tym, co was łączy - np. troska o dobro wspólnych dzieci. Z czasem można odbudować zaufanie i życzliwość. Choć miłości już nie będzie, to sympatia i szacunek mogą pozostać na zawsze.

Po rozwodzie najpierw chłodna atmosfera 92%
Z czasem udaje się zbudować przyjaźń 76%
Przejście na "ty" pomaga w budowaniu zaufania 83%

Jak pokazują badania, początkowo relacje po rozwodzie są chłodne. Jednak z czasem u większości par udaje się zbudować przyjazne relacje, nawet przyjaźń. Ważnym krokiem jest przejście na "ty", co pomaga budować zaufanie i większą bliskość byłych małżonków.

Czytaj więcej: Problemy małżeńskie: Mąż chce rozwodu, a ja mam podejrzenia o zdradę...

Jak poradzić sobie z zazdrością o nową partnerkę byłego męża?

Rozstanie i nowy związek byłego partnera budzą często uczucie zazdrości. Zwłaszcza jeśli on znalazł nową miłość bardzo szybko po rozwodzie. Czujemy się zranieni, oszukani, zapomniani.

Początkowo ciężko było mi zaakceptować nową dziewczynę mojego byłego męża. Czułam urazę, że już kogoś ma, choć minął zaledwie rok od naszego rozwodu. Poradziłam sobie z tym, skupiając się na własnym życiu i celach.

Praca nad własnym szczęściem

Kluczowe w poradzeniu sobie z zazdrością o nową partnerkę byłego, jest skupienie się na sobie. Nie ma sensu rozpamiętywać przeszłości ani obwiniać się nawzajem za rozstanie. Każdy ma prawo do szczęścia i miłości.

Zamiast zazdrościć, trzeba odzyskać wiarę we własną atrakcyjność i wartość. Mi pomogło poznanie nowych ludzi, rozwijanie pasji i spędzanie czasu z przyjaciółmi. Pokochałam siebie na nowo - bez męża u boku.

 • Skup się na sobie
 • Rozwijaj zainteresowania
 • Spędzaj czas z przyjaciółmi

Powyższe kroki pozwoliły mi uporać się z zazdrością i smutkiem po stracie bliskiej osoby. Kiedy pokochasz na nowo siebie i własne życie, łatwiej zaakceptujesz szczęście byłego partnera.

Czy warto walczyć o małżeństwo bez miłości?

Po rozwodzie nadal utrzymuję kontakt z byłym mężem. Czy to normalne?

Wielu ludzi decyduje się podjąć walkę o związek nawet wtedy, gdy gaśnie uczucie. Motywuje ich troska o dobro wspólnych dzieci, przyzwyczajenie lub strach przed samotnością.

Gdy powiedziałam mężowi, że go nie kocham i chcę rozwodu - poddał się bez walki. Pewnie miałam nadzieję, że będzie próbował ratować nasze małżeństwo. Jednak z perspektywy czasu uważam, że postąpił słusznie. Po co walczyć o związek bez miłości?

Nie warto trwać w małżeństwie, jeśli gaśnie uczucie. Sztuczne podtrzymywanie związku przynosi więcej cierpienia niż pożytku. Lepiej z bólem się rozstać i dać sobie nawzajem szansę na odnalezienie prawdziwej miłości.

Uważam, że lepiej z bólem rozstać się z partnerem, którego przestaliśmy kochać, niż sztucznie podtrzymywać związek. Oboje zasługujemy przecież na prawdziwą miłość i szczęście. A bez uczucia trudno je znaleźć pod jednym dachem.

Jak odzyskać pewność siebie po rozwodzie?

Rozwód dla wielu osób jest traumatycznym przeżyciem, które nadwyręża poczucie własnej wartości. Czujemy się niekochani, porzuceni, zawiedzeni. Mamy wrażenie, że straciliśmy atrakcyjność.

Przyznaję, że po rozstaniu z mężem czułam się fatalnie. Byłam sepleniasta, roztrzęsiona, niepewna siebie. Bałam się, czy poradzę sobie finansowo i uczuciowo. Na szczęście z czasem odzyskałam wiarę we własne siły.

Jak wrócić do równowagi?

Aby podnieść poczucie własnej wartości po rozwodzie, trzeba dać sobie czas – zarówno na przeżycie żalu, jak i celebrację nowej wolności. Ważne jest skupienie się na rozwijaniu własnych talentów, pasji, zainteresowań.

Mnie pomogło pójście na jogę, taniec i psychoterapia. Odzyskałam radość życia. Polubiłam samotność i doceniłam, że mam czas tylko dla siebie. Pokochałam siebie na nowo – i już bez męża u boku!

Czy można odnaleźć miłość po 40-tce?

Wielu singli po 40-tce traci nadzieję na odnalezienie miłości. Wydaje się, że wszyscy w tym wieku są już w związkach lub nastawieni wyłącznie na przygodę. Tymczasem nowa miłość może czekać tuż za rogiem!

Choć po rozwodzie nie szukałam miłości ani nie wierzyłam już w kolejne związki, los zaskoczył mnie na kilka lat przed czterdziestką. Poznałam wspaniałego mężczyznę, który nie tylko mnie pokochał, ale też akceptuje z całym „pakietem” – dorosłymi córkami i kontaktami z byłym mężem.

Nigdy nie jest za późno

Nowa miłość może pojawić się w każdym wieku – zarówno u 20-, jak i 50-latków. Nie warto tracić nadziei tylko dlatego, że nie jesteśmy już „pierwszej młodości”. Prawdziwe uczucie nie zna metryki.

Jeśli dobrnęłaś/eś już do czwartej dekady życia i dotąd nie odnalazłaś/eś bratniej duszy, pamiętaj - miłość nie omija cię celowo. Być może po prostu nie byłaś/eś jeszcze gotowa, by ją przyjąć. Ale jestem pewna, że twoja druga połówka jest gdzieś tam i również na ciebie czeka.

Jak zaakceptować nowego partnera byłego męża?

Sporym wyzwaniem po rozwodzie bywa zaakceptowanie nowego związku byłego partnera. Czujemy zazdrość, urazę, gniew. Wydaje się nam, że nowa wybranka zajęła nasze miejsce.

Początkowo miałam mieszane uczucia, gdy mój były mąż związał się z nową partnerką. Jednak postanowiłam dać jej szansę – w końcu skoro on ją wybrał, musi być wartościowa. Okazało się, że łączy nas wiele zainteresowań. Polubiłyśmy się!

Jak polubić nową dziewczynę byłego?

Aby zaakceptować nowy związek byłego partnera:

 • Nie traktuj jej jako rywalki
 • Daj jej szansę, nie oceniaj z góry
 • Skup się na jej zaletach
 • Postaw na współpracę dla dobra dzieci

Kluczowe jest spojrzenie na nią jak na sprzymierzeńca, a nie wroga, który odbił ci męża. Jeśli

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Alternatywne metody nauczania: Jak działają szkoły Montessori, Waldorf czy nauczanie domowe?
 2. Moda na długą dżinsową spódnicę: Jak ją teraz nosić?
 3. Najlepsze znaki zodiaku rozpoczynające szczęśliwy styczeń
 4. Oto 6 ikonicznych elementów garderoby, które zdefiniowały styl księżnej Diany
 5. Spodnie męskie – eleganckie, codzienne i sportowe. Jak je wybrać?
Autor Anna Kołodziej
Anna Kołodziej

Witajcie! W krainie wiedzy i rozwoju osobistego podzielę się unikalnymi metodami nauczania. Odkrywam technologie edukacyjne, badam psychologię i umiejętności miękkie. Porady dla nauczycieli? To moja specjalność. Zapraszam w świat inspiracji!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły