Poradniki

Jak czytać więcej książek? 6 pomysłów

Marian Lis10 maja 20243 min
Jak czytać więcej książek? 6 pomysłów

Chciałbyś czytać więcej książek, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Nie martw się! Mamy dla Ciebie sześć wskazówek, dzięki którym będziesz w stanie częściej oddawać się temu hobby.

Czytaj, gdzie tylko się da

Jak wiadomo, żyjemy w zabieganych czasach. Jeśli Ty również masz nieustannie napięty kalendarz, to staraj się wykorzystywać każdą wolną chwilę na sięgnięcie po książkę. Nie musi być to papierowy egzemplarz – e-book sprawdzi się podczas jazdy komunikacją, czekaniu w kolejce do lekarza bądź podczas przerwy w pracy.

Uwzględniaj czytanie w swoim grafiku

Jeśli masz problem ze znajdowaniem czasu na przyjemności, to warto zastanowić się nad ułożeniem grafiku. Dzięki niemu nie tylko rozpiszesz swoją pracę, ale również znajdziesz moment na lekturę. Tak naprawdę nawet 15-30 minut czytania dziennie sprawi, że w ciągu roku będziesz w stanie przeczytać przynajmniej kilka książek.

Naucz się szybkiego czytania

Kolejną rzeczą będzie opanowanie umiejętności szybkiego czytania. Możesz zapisać się na kurs lub poszukać porad w internecie. Gdy już Twoje tempo czytania się poprawi, szybko zauważysz, że jesteś w stanie zapoznać się z opasłą książką nawet w ciągu kilku godzin. Tak więc to bardzo cenna umiejętność dla zabieganych!

Zrób listę książek do przeczytania

Zrobienie listy na dany rok może zadziałać na Ciebie mobilizująco. Możesz zaplanować, że każdego miesiąca przeczytasz X książek. Przy czym dokładnie zaznacz, jakie to będą pozycje. Pamiętaj, że książka książce nierówna. Niektóre egzemplarze liczą sobie ledwo sto stron, a inne są opasłymi tomiszczami, przez co siłą rzeczy będziesz zapoznawać się z nimi dłużej.

Lista sprawi również, że będziesz mógł zaopatrzyć się w książki na zapas. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy chciałbyś coś poczytać, ale akurat nie masz niczego pod ręką.

Unikaj czytania kilku książek jednocześnie

Choć niektórzy lubią czytać parę książek jednocześnie, to jednak praktyka pokazuje, że często przy takiej metodzie rośnie ilość porzuconych tytułów. Czasami możesz mieć bowiem wrażenie, że jakąś pozycję odłożyłeś na zbyt długo i nie pamiętasz już, na czym właściwie skończyłeś. Tak samo mogą mieszać Ci się historie opowiadane w różnych książkach.

Z tego powodu zapoznawaj się z tytułami pojedynczo. Choćby kusiły Cię inne, trzymaj się przygotowanej przez siebie listy i jej kolejności. Na inne pozycje również przyjdzie czas.

Zapisz się do grupy czytelniczej

Jeśli masz problem z systematycznością, to rozwiązaniem może być dołączenie do grupy czytelniczej. Każdego miesiąca otrzymasz jedną książkę do przeczytania, a później porozmawiasz o niej z innymi osobami podczas spotkania. To także dobra okazja do poznania innych pasjonatów literatury. Przy czym istnieją również takie grupy online, więc jeśli w Twojej miejscowości taka nie funkcjonuje, to jeszcze nic straconego!

Jak widzisz, istnieje kilka ciekawych sposobów, które mogą pomóc Ci w regularnym czytaniu książek. Warto testować równocześnie parę z nich, aby ocenić, jakie sprawdzają się w Twoim przypadku. Życzymy przyjemnej lektury!

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Alternatywne metody nauczania: Jak działają szkoły Montessori, Waldorf czy nauczanie domowe?
  2. Twoja kropla krwi kryje więcej niż myślisz. Co można tam zbadać?
  3. Jak długo gotować jajko: Sekrety gotowania jajek - jak długo gotować?
  4. Osoby urodzone 29 lutego: ciekawostki, które powinieneś znać
  5. AI w służbie zdrowia – zdumiewające korzyści i przerażające zagrożenia. Ekspert mówi...
Autor Marian Lis
Marian Lis

Jestem Marian i na tym blogu skupiam się na fascynującym świecie edukacji. Edukacja to coś, co trwa przez całe życie, i jestem przekonany, że każdy z nas może ciągle się rozwijać i zdobywać nową wiedzę.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Serial Czarnobyl: Prawdziwe wydarzenia na ekranie
PoradnikiSerial Czarnobyl: Prawdziwe wydarzenia na ekranie

Serial Czarnobyl to przełomowa produkcja HBO, która w realistyczny sposób ukazuje kulisy jednej z największych katastrof XX wieku - awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku. Poznaj kulisy tragedii, losy bohaterów i naoczne świadectwo wydarzeń.