Lifestyle

Kształty oczu - Jakie są i jak dobierać makijaż oraz okulary do swojego typu

Autor Anna Kołodziej
Anna Kołodziej29.10.20237 min.
 Kształty oczu - Jakie są i jak dobierać makijaż oraz okulary do swojego typu

Kształt oczu to jedna z najważniejszych cech, która determinuje stylizację makijażu i dobór oprawki okularowej. Właściwie dobrane okulary i makijaż potrafią podkreślić urodę każdego typu oczu. Jak rozpoznać swój kształt i jak go eksponować?

Jakie są podstawowe kształty oczu i jak je rozpoznać?

Wyróżniamy kilka podstawowych kształtów oczu:

 • Okrągłe - charakteryzują się łagodnym, zaokrąglonym kształtem bez wyraźnych kątów.
 • Migdałowe - mają wyraźnie zarysowany, wydłużony kształt przypominający migdał.
 • Orzechowe - przypominają kształtem orzech, są dość szerokie i rozstawione.
 • Kocie - cechuje je wyraźne skośne ustawienie.
 • Blisko osadzone - osadzone blisko siebie, z wąską przestrzenią między nimi.
 • Rozstawione - z dużą odległością między oczami.
 • Głęboko osadzone - osadzone głęboko w oczodole.

Aby rozpoznać kształt swoich oczu, spójrz na nie bez makijażu w lustrze z bliska i z dalszej odległości. Zwróć uwagę na kształt powiek, ich szerokość oraz odległość między oczami. To pozwoli Ci określić typ Twoich oczu.

Okulary i makijaż - na co zwrócić uwagę przy okrągłych oczach?

Przy okrągłym kształcie oczu należy zwrócić uwagę na:

 • Okulary - warto wybrać oprawkę z kanciastymi lub prostokątnymi szkłami. Optycznie wydłużą one oko i złagodzą okrągłość. Dobrze sprawdzą się również ciekawie zdobione oprawki, które odwrócą uwagę od kształtu.
 • Makijaż - wydłużenie kształtu oka kreską i dobór cieni w kolorze grafitowym, brązowym lub czarnym. Można również zastosować cień rozjaśniający wewnętrzny kącik oka, co optycznie wysmukli spojrzenie. Koniecznie należy zastosować tusz do rzęs, by wydłużyć oko.

Dla okrągłych oczu warto unikać zbyt wyrazistego makijażu powiek, aby nie zaakcentować okrągłości. Kluczowe jest wydłużenie i wysmuklenie oka.

Jak podkreślić piękno migdałowych oczu makijażem i okularami?

Aby podkreślić piękno migdałowych oczu, należy:

 • Okulary - dobrać oprawkę, która nie zakłóca kształtu oka, najlepiej z soczewkami w kształcie migdału. Można postawić na klasyczną, elegancką oprawkę.
 • Makijaż - stosować wyrazisty, dobrze zakreślony eyeliner, najlepiej w kolorze czarnym lub brązowym. Rozjaśnić wewnętrzne kąciki oczu jasnym cieniem. Zadbać o wyraziste, wydłużające rzęsy.

Migdałowe oczy mają piękny, wyrazisty kształt, dlatego makijaż i okulary powinny go subtelnie podkreślać, bez zakłócania.

Oczy w kształcie orzecha - stylizacja optymalna dla tego kształtu

 Kształty oczu - Jakie są i jak dobierać makijaż oraz okulary do swojego typu

Przy orzechowym kształcie oczu należy:

 • Okulary - dobrać oprawkę z okrągłymi lub owalnymi szkłami, które zrównoważą szerokość oczu. Można postawić na grube oprawki, które optycznie zmniejszą szerokość.
 • Makijaż - stosować cienie w ciepłych, złamanych odcieniach brązu, aby złagodzić szerokość. Eyeliner kreślić precyzyjnie wzdłuż linii rzęs, bez poszerzania go na zewnętrzne kąciki.

Szeroko rozstawione, orzechowe oczy wymagają delikatnego wysmuklenia i złagodzenia szerokości doborem odpowiednich okularów i makijażu.

Jakie okulary i makijaż pasują do oczu typu "kot"?

Przy oczach kocich należy:

 • Okulary - wybrać oprawkę, która wyrówna skośność oczu. Dobrze sprawdzą się szkła w kształcie kocich oczu lub owalne oprawki ustawione pod kątem.
 • Makijaż - równomiernie rozjaśnić powieki, aby zniwelować efekt skośności. Eyeliner kreślić równolegle do kącika oka. Uwypuklić kształt, stosując więcej tuszu na zewnętrzne rzęsy.

Kocie oczy mają niezwykły urok. Dobór odpowiednich okularów i makijażu pozwoli go podkreślić i wyrównać skośność.

Optymalny dobór okularów i makijażu przy blisko osadzonych oczach

Aby podkreślić urodę blisko osadzonych oczu, należy:

 • Okulary - wybrać oprawkę z szerokim mostkiem, który optycznie rozstawi oczy. Można też zdecydować się na dwie oddzielne, niewielkie oprawki.
 • Makijaż - rozjaśnić wewnętrzne kąciki oczu, aby optycznie rozstawić. Eyeliner nie powinien być zbyt grubą linią, lepiej zastosować dyskretny cień. Wytuszować górne i dolne rzęsy.

Blisko osadzone oczy wymagają delikatnego podkreślenia, aby nie zlewały się w jedną całość. Kluczowe jest ich optyczne rozstawienie.

Rozstawione oczy - jak je podkreślić makijażem i doborem oprawki?

Aby podkreślić urodę rozstawionych oczu, trzeba:

 • Okulary - zdecydować się na wąską oprawkę, która optycznie zbliży oczy do siebie. Można też wybrać oprawkę z cienkim mostkiem.
 • Makijaż - stosować cienie w odcieniach złota, brązu, beżu na całej powiece, aby połączyć przestrzeń między oczami. Eyeliner kreślić precyzyjnie wzdłuż rzęs.

Rozstawione oczy mają intrygujący urok. Dobrze dobrane okulary i makijaż optycznie zbliżą je do siebie.

Głęboko osadzone oczy - stylizacja podkreślająca ich urodę

Aby podkreślić urodę głęboko osadzonych oczu, należy:

 • Okulary - wybrać oprawkę z grubymi, dekoracyjnymi ramkami, które optycznie unoszą linię oczu do góry. Można też zdecydować się na jasne, przejrzyste szkła.
 • Makijaż - stosować rozjaśniające cienie na powiekach, aby wizualnie wysunąć oczy do przodu. Eyeliner kreślić cienką, precyzyjną kreską jak najbliżej rzęs.

Głęboko osadzone oczy mają tajemniczy urok. Odpowiedni dobór okularów i makijażu pozwoli go uwypuklić i optycznie wysunąć oczy do przodu.

Podsumowanie

Kształt oczu jest niezwykle istotny przy doborze okularów i makijażu. Każdy typ wymaga odmiennego podejścia, aby podkreślić jego naturalny urok. Najważniejsze jest, aby nie zakłócać indywidualnych cech oczu, a jedynie je eksponować. Właściwie dobrane okulary i makijaż potrafią całkowicie zmienić odbiór naszego spojrzenia i dodać mu wyrazu. Dlatego tak istotne jest, aby poznać swój typ oczu i wiedzieć, jak go podkreślić.

Najczęstsze pytania

Aby rozpoznać kształt oczu, spójrz na nie bez makijażu w lustrze z bliska i z dalszej odległości. Zwróć uwagę na linię powiek, ich szerokość oraz odległość między oczami. To pozwoli określić twój typ.

Kształt oczu jest cechą indywidualną i zasadniczo się nie zmienia. Jednak wraz z wiekiem skóra wokół oczu może nieco opadać, przez co ich kształt może wydawać się nieco inny.

Okulary warto wymieniać co 2-3 lata, aby ich oprawka dobrze komponowała się z aktualnym wyglądem twarzy i podkreślała kształt oczu. Rzadziej jeśli nie zmienił się kształt twarzy i oczu.

Optymalnie warto mieć 2-3 pary okularów do codziennego użytku: klasyczne, eleganckie np. do pracy i bardziej modne, designerskie. Dobrze mieć też okulary przeciwsłoneczne dopasowane do kształtu twarzy.

Podstawy makijażu oczu takie jak eyeliner czy cienie warto dostosowywać do aktualnego kształtu oczu. Kolory i desenie można zmieniać częściej, w zależności od mody i okazji. Kluczowe jest jednak zachowanie technik podkreślających kształt.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Alternatywne metody nauczania: Jak działają szkoły Montessori, Waldorf czy nauczanie domowe?
 2. Ten sekret mamy odmieni Twój Dzień Matki! Biżuteria, która wzruszy każdą mamę
 3. Moda na długą dżinsową spódnicę: Jak ją teraz nosić?
 4. Znaki zodiaku na styczeń, który przyniesie szczęście
 5. Jakie przełomy w życiu osobistym zapowiadają tranzyty planet w marcu?
Autor Anna Kołodziej
Anna Kołodziej

Witajcie! W krainie wiedzy i rozwoju osobistego podzielę się unikalnymi metodami nauczania. Odkrywam technologie edukacyjne, badam psychologię i umiejętności miękkie. Porady dla nauczycieli? To moja specjalność. Zapraszam w świat inspiracji!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły