Lifestyle

Marynowane papryczki jalapeno - przepis na marynatę idealną na zimę

Autor Marian Lis
Marian Lis25.10.20235 min.
 Marynowane papryczki jalapeno - przepis na marynatę idealną na zimę

Marynowane papryczki jalapeño to idealny dodatek do wielu dań, który sprawdzi się zarówno latem, jak i zimą. Te ostre i aromatyczne papryczki w zalewie octowej można przygotować samodzielnie w domu bez większego trudu. Wystarczy się dobrze przygotować i przejść przez kilka kluczowych kroków.

Jak zrobić marynowane papryczki jalapeño idealne na zimę?

Aby marynowane papryczki jalapeño były smaczne i bezpieczne do spożycia przez długi czas, należy zadbać o odpowiedni skład marynaty. Kluczowe jest użycie właściwej proporcji octu, wody, soli i przypraw. Optymalnym rozwiązaniem jest marynata składająca się w 1/3 z octu, 2/3 z wody i około 3% soli. Do tego warto dodać ziele angielskie, liście laurowe, ziarno pieprzu oraz ewentualnie chili i czosnek dla większej ostrości. Dobrze przygotowana marynata zapewni papryczkom jalapeño odpowiedni smak i konsystencję oraz pozwoli im się zakonserwować.

Dodaj odpowiednie przyprawy do marynaty na papryczki

Oprócz octu, wody i soli, do marynaty na papryczki jalapeño warto dodać wybrane przyprawy, które wzbogacą smak i aromat. Niezastąpione będą liście laurowe, ziele angielskie i czarny pieprz w ziarnach. Można również użyć suszonego chili i czosnku, jeśli chcemy nadać marynowanym papryczkom jalapeño ostrzejszy i bardziej wyrazisty smak. Opcjonalnie pasują też goździki, kmin rzymski, jałowiec czy majeranek. Z przypraw można przygotować zestaw do smaku.

Ile czasu marynować papryczki jalapeño?

Aby marynata dobrze przeniknęła papryczki jalapeño, minimum trzeba je marynować przez 2-3 tygodnie. Optymalny czas to około miesiąca. Im dłużej papryczki marynują się w zalewie, tym lepiej przyjmą smak i będą miększe. Po miesiącu można sprawdzić konsystencję i smak marynowanych papryczek jalapeño. Jeśli są odpowiednio miękkie i aromatyczne, można je uznać za gotowe. Jeśli trzeba, warto je zostawić w marynacie jeszcze kilka dni.

Jak długo przechowywać marynowane papryczki?

 Marynowane papryczki jalapeno - przepis na marynatę idealną na zimę

Prawidłowo przygotowane marynowane papryczki jalapeño można przechowywać nawet przez rok. Kluczowe jest odpowiednie zakonserwowanie ich w słoikach i trzymanie w chłodnym, ciemnym miejscu (np. w spiżarni). Po otwarciu słoika zaleca się spożyć papryczki w ciągu miesiąca. Słoiki z marynowanymi papryczkami jalapeño trzeba też obserwować - jeśli zauważymy jakieś zepsucie, trzeba je wyrzucić.

W jakim procencie użyć octu do marynaty?

Optymalnym stosunkiem składników marynaty na papryczki jalapeño jest 1 część octu, 2 części wody i 3% soli. Oznacza to mniej więcej 1/3 octu i 2/3 wody. Takie proporcje zapewnią odpowiednią kwasowość i zakonserwują papryczki. Zbyt dużo octu może nadać marynatowi zbyt intensywny, octowy posmak. Ważne, by użyć octu 10% lub 12%. Słabszy ocet nie zadziała konserwująco.

Jakie dodatki warto dodać do marynaty na papryczki?

Do podstawowej marynaty na bazie octu, wody i soli warto dodać przyprawy, które wzbogacą smak. Niezastąpione będą liście laurowe, ziele angielskie i czarny pieprz. Dobrze komponują się też suszone chili, czosnek, jałowiec, majeranek czy kmin rzymski. Dzięki aromatycznym dodatkom marynowane papryczki jalapeño zyskają ciekawy, wyrazisty smak.

Jak sprawdzić czy marynata jest gotowa?

Po około miesiącu marynowania warto sprawdzić papryczki jalapeño. Powinny być miękkie i przesiąknięte marynatą. Marynata sama w sobie też powinna mieć ładny, intensywny zapach i smak. Jeśli papryczki są za twarde lub marynata ma mdły smak, trzeba je jeszcze trochę pomarynować. Gotowe marynowane papryczki jalapeño można spokojnie zakonserwować.

Jak przygotować słoiki na marynowane papryczki?

Przed nalanie marynowanych papryczek jalapeño słoiki trzeba dobrze umyć i wyparzyć wrzątkiem. To zabije ewentualne drobnoustroje. Słoiki należy też zakręcić specjalnymi zakrętkami do słoików i pasteryzować ok 10 minut. Pasteryzacja pozwoli długo przechowywać marynowane papryczki jalapeño bez ryzyka zepsucia. Tak zakonserwowane papryczki można trzymać w spiżarni nawet przez rok.

Podsumowanie

Marynowanie papryczek jalapeño to świetny sposób, by mieć pod ręką te aromatyczne i ostre papryczki przez cały rok. Choć wymaga to cierpliwości i przygotowania odpowiedniej marynaty, efekt jest wart dodatkowego wysiłku. Prawidłowo marynowane i zakonserwowane papryczki jalapeño można przechowywać w spiżarni nawet przez rok. Stanowią one świetny dodatek do wielu potraw i past kanapkowych. Marynaty z ostrych papryczek sprawdzą się też jako pikantny dip. Warto samodzielnie przygotować te przetwory.

Najczęstsze pytania

Do marynowania najlepiej nadają się odmiany o średniej ostrości i z charakterystycznym smakiem jalapeño. Dobrze sprawdzą się np. TAM Jalapeño czy Ixtapa. Można też użyć mieszanki różnych odmian.

Niewielka ilość cukru (1-2 łyżeczki na 1 l marynaty) doda marynacie głębi smaku. Jednak zbyt dużo cukru może spowodować fermentację, dlatego lepiej go unikać.

Obieranie ze skórki nie jest konieczne. Warto je jednak przekroić wzdłuż, usunąć gniazdo nasienne i oczyścić z białych przegród. Dzięki temu marynata lepiej przeniknie do wnętrza.

Wystarczy zagotować marynatę, a potem odstawić do ostygnięcia. Nie trzeba jej gotować z papryczkami. Ważne, by przed wlaniem do słoików była chłodna.

Wystarczy spróbować kawałek papryczki. Powinna być miękka, przesiąknięta marynatą i mieć wyraźny, lecz zbalansowany smak. Gdy tak jest, można uznać je za gotowe.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Alternatywne metody nauczania: Jak działają szkoły Montessori, Waldorf czy nauczanie domowe?
  2. Moda na długą dżinsową spódnicę: Jak ją teraz nosić?
  3. Znaki zodiaku na styczeń, który przyniesie szczęście
  4. Jakie przełomy w życiu osobistym zapowiadają tranzyty planet w marcu?
  5. Spodnie męskie – eleganckie, codzienne i sportowe. Jak je wybrać?
Autor Marian Lis
Marian Lis

Jestem Marian i na tym blogu skupiam się na fascynującym świecie edukacji. Edukacja to coś, co trwa przez całe życie, i jestem przekonany, że każdy z nas może ciągle się rozwijać i zdobywać nową wiedzę.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły